0 801 000 610 (58) 746 37 97

Zadzwoń do nas!

Przyjmujemy zamówienia telefoniczne.
PON: 7:30 - 17:30,
WT-PT: 7:30 - 15:30. Wyślij wiadomość

Jak często wymieniać końcówki szczoteczki sonicznej?

Jak często wymieniać końcówki szczoteczki sonicznej?

Szczoteczka soniczna działa nie tylko na zasadzie szorowania, ale przede wszystkim wykorzystując wibracje, w jakie wprawiana jest – za pomocą fal dźwiękowych o dużej częstotliwości – jej końcówka oraz bezpośrednio sąsiadujące z nią obszary. Dlatego główka szczoteczki sonicznej musi być odpowiednio zbudowana.

 

Kto używał szczoteczki sonicznej, ten wie, że jest to obecnie najnowocześniejsze i najskuteczniejsze urządzenie do czyszczenia zębów, wyposażone w końcówki wymienne. Zacznijmy jednak od tego, czym różni się soniczna szczoteczka do zębów od zwykłej szczoteczki elektrycznej.

Jak działają szczoteczki soniczne?

Funkcjonowanie szczoteczki sonicznej opiera się na wytwarzaniu przez generator znajdujący się w jej głowicy fal dźwiękowych o częstotliwościach co najmniej 260 Mhz. Fale te rozbijają łańcuchy bakterii gromadzących się w jamie ustnej, powodują szybki ruch włosia szczoteczki, ale docierają też na odległość 4 mm od włókien, wprawiając w wibracje cząsteczki śliny i znajdującą się w nich pastę, sprzyjając ich zmieszaniu się. Ciecz dynamicznie zamienia się w gaz (nazywamy to kawitacją), co ułatwia wydobywanie się z pasty aktywnych składników i rozprowadzanie ich na powierzchnię zębów, a dzięki powstającym w trakcie tego zjawiska mikrobąbelkom, łatwiej pozbyć się mikroorganizmów oraz płytki nazębnej (lepkiej, bezbarwnej warstwy bakterii i węglowodanów osiadającej na zębach – to ona przede wszystkim jest odpowiedzialna za próchnicę). Zwiększa to efektywność czyszczenia zębów, zwłaszcza w rejonie trudno dostępnych miejsc, do których ciężko byłoby dotrzeć tradycyjnymi szczoteczkami (są to na przykład przestrzenie międzyzębowe czy wewnętrzne części jamy ustnej). Mieszanina śliny, pasty do zębów i wody przeciska się przez przestrzenie między zębami, dokładnie je wymywając i usuwając wcześniej rozbite łańcuchy bakterii. Ta cecha szczoteczki sonicznej najbardziej odróżnia ją od zwykłej elektrycznej szczoteczki do zębów.

Działanie końcówki do szczoteczki sonicznej

W przeciwieństwie do standardowej szczoteczki elektrycznej z okrągłą główką, szczoteczki soniczne mają końcówki o podłużnym kształcie, podobne jak końcówki w tradycyjnych, manualnych szczoteczkach do zębów. Podczas gdy końcówki zwykłej szczoteczek elektrycznych wykonują jednocześnie ruchy oscylacyjne, pulsacyjne i obrotowe, końcówka szczoteczki sonicznej nie musi działać na aż tylu płaszczyznach, bo główna zasada jej działania jest inna. Końcówka szczoteczki sonicznej wykonuje tylko ruchy wymiatająco-pulsujące – to wystarczy, by skutecznie usunąć z zębów zabrudzenia i przebarwienia. To dokładne czyszczenie zębów bez ryzyka uszkodzenia szkliwa i dziąseł, nawet u osób o nadwrażliwych zębach czy cierpiących na choroby dziąseł.

Da się dotrzeć wszędzie

Układ włosia w końcówce szczoteczki sonicznej bardzo zwiększa skuteczność codziennego szczotkowania zębów. Kształt końcówki zapewnia dostęp nawet do najmniej dostępnych miejsc jamy ustnej, nawet przestrzeni międzyzębowych. Wibrujące włosie końcówek o odpowiednio dobranej miękkości potrafi dokładnie wymieść pozostałości jedzenia, płytkę nazębną, kamień i rozbite falami sonicznymi łańcuchy bakterii. Włosie końcówki doskonale dopasowuje się do kształtu zębów. Końcówki do szczoteczki sonicznej można dostosować do potrzeb, zależnie od tego, w jakie rejonów chcemy dotrzeć i jakie efekty uzyskać za pomocą szczoteczki, czy na przykład wybielić zęby, czy wykonać masaż dziąseł czy ma ona po prostu służyć do codziennego stosowania. Przyda się więc duży wybór końcówek.

Jak długo możemy używać końcówek do szczoteczek sonicznych?

Podobnie jak ze zwykłymi szczoteczkami – wymienne końcówki trzeba co kilka miesięcy zastępować nowymi, zwłaszcza gdy ich włosie przestaje tworzyć zwartą całość. Na szczęście nie trzeba wymieniać całej szczoteczki – wystarczy zapas końcówek, koniecznie dopasowanych do danego modelu. W międzyczasie jednak możemy zapewnić eliminację szkodliwych mikroorganizmów, pozostających na główce po płukaniu, za pomocą sanitizera – specjalnej lampy UV, zabijającej drobnoustroje, która znajduje się w podstawie szczoteczki sonicznej Berdsen. Wystarczy po użyciu wkładać końcówki wymienne do komory sanitizera, a promieniowanie ultrafioletowe pozbędzie się 99,9% mikoorganizmów i wydłuży żywotność całej końcówki.

Jak często wymieniać końcówki do szczoteczki sonicznej?

Czy wystarczy wymienić końcówkę raz do roku, raz na pół roku? Jeśli zależy nam na naszych zębach i na tym, by szczoteczka służyła nam dłużej, końcówki do szczoteczek sonicznych należy wymieniać co 2-3 miesiące. Ale nie mechaniczny pomiar czasu powinien o tym decydować. To zależy też od typu danej końcówki. Przykładowo końcówki do szczoteczki sonicznej wyposażone w miękkie włosie, przeznaczone dla delikatnych dziąseł, zużywają się szybciej. Również osoby noszące aparat ortodontyczny i myjące zęby częściej niż dwa razy dziennie, powinny częściej wymieniać końcówkę do swojej szczoteczki. Wilgotne środowisko, jakie panuje w łazience, sprzyja namnażaniu się bakterii. Po kilku miesiącach włókna końcówki mogą być już siedliskiem licznych mikroorganizmów; bakterii czy grzybów. Tym bardziej wymiana końcówki przyda się w okresach choroby – nie chcemy hodować szkodliwych drobnoustrojów.

Oznaki zużycia

Włókna końcówki zużywają się – odkształcają stopniowo w trakcie używania i tracą swoje właściwości. W rezultacie efektywność codziennego szczotkowania zębów spada, podobnie jak skuteczność usuwania płytki bakteryjnej. Dlatego zamiast mierzyć upływające miesiące, należy przyglądać się końcówkom w poszukiwaniu oznak ich zużycia. Gdy się pojawią – końcówkę trzeba wymienić na nową. Poza widocznymi odkształceniami, warto zwrócić uwagę na zmianę kolorystyki włókien. Specjalne pasma włókien wskaźnikowych stopniowo tracą swoją barwę (najczęściej są niebieskie). Zmiana ich koloru, na całej długości lub częściowo, wskazuje, że niebawem trzeba będzie wymienić końcówkę szczoteczki.

Powrót

Złóż zamówienie telefonicznie! poniedziałek 7:30 - 17:30 wtorek- piątek 7:30 - 15:30
0 801 000 610 z telefonu stacjonarnego
(58) 746 37 97 z telefonu komórkowego
Zamów telefonicznie! poniedziałek 7:30 - 17:30 wtorek- piątek 7:30 - 15:30 (58) 746 37 97

Copyright ? berdsen.pl / 2006 - 2022 wszystkie prawa zastrzeżone, Global Income s.c.

Oprogramowanie KQS Store